ESERE YAPILAN KATKI

“Deli Güllü” adındaki tiyatro eserim, iki perdelik bir eserdir. Toplumumuzda yüzlerce yıldır süregelen gelin kaynana kavgaları, o eserde, mizahî bir dille anlatılıyor. Eser, şehir dışında bulunduğum bir gün, “Sahne Tiyatrosu” tarafından, Denizli’de temsil edilmiş. Oynanıp bittikten sonra bir yaşlı kadın, oyuncuların yanına gelerek onları tebrik etmiş ve şunları söylemiş:
 
 “Gençler! Gelin-kaynana kavgalarından birinde yaşanan bir olay daha var. Kaynana, gelin ile kavga ederken bayılır. Konum komşusu, telaşlanır ve başına toplanırlar. Kaynana, kendine geldiğinde bir şeyler anlatmaya çalışır fakat kelimeleri net söyleyemez. Anlaşılmaz bir şeyler duyulur.

Oradakiler, kaynanasının o hâlini keyif içinde seyretmekte olan geline sorarlar.

-Kaynanan ne diyor?

Gelin;

-Filan yerdeki tarlayı, filan yerdeki bağı gelinime bağışladım, diyor…

Kaynana söylemek istediğinin gelini tarafından yanlış aktarıldığını görünce daha da öfkelenir ve heyecanlanır. O hâliyle yine anlaşılmaz kelimeler söyler. Oradakiler yine anlayamaz ve geline sorarlar.

-Bu defa ne dedi?

Gelin pişkinlikle şöyle cevap verir:

-Evini ve bahçesini de bana bağışladığını söyledi.

Kaynana daha fazla dayanamaz, tekrar bayılır.”
 
Yaşlı kadın, bu hikâyeyi anlattıktan sonra gençlere;

-Bu anlattıklarımı da esere eklemenizi istiyorum, der.

Tiyatro yönetmeni, yaşlı kadın ile yaşadıkları bu konuşmayı bana anlattı. Hikâye, esere uygundu. Onu, esere monte ettim. Deli Güllü, yaşlı kadının yaptığı katkı ile birlikte biraz daha zenginleşmişti.

PAYLAŞMAK İÇİN:

Paylaş - Facebook Paylaş - Twitter

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile