İLGİ GÖRMEYEN BİR AÇIK MEKTUP

Bu hatıram, Denizli’de, yaşamış bir büyük insanla ilgili. O büyük insan; bir öğretmendi. Osmanlı’nın son yıllarındaki savaşlara subay olarak katılmış ve tutsak düşmüştü. Tutsaklıktan kurtulduktan sonra ülkesine ve evine döndüğünde, kendini İstiklâl Savaşı içinde buldu. Atatürk’ün emriyle kendisine casusluk görevi verildi; Yunanistan, İtalya, Rodos ve Yunan işgali altındaki Batı Anadolu’da bilgi toplayıp Ankara’ya ulaştırdı. Salihli’de, vagonları Yunan ordusunun cephanesi ile dolu bir treni havaya uçurdu.

Cumhuriyet kurulduktan sonra milletvekili olarak şehrini temsil etti. Denizli’de ticaretle uğraştı; sayfası az fakat değerli birkaç eser yazdı;  derneklerde yöneticilik yaptı. Hatıraları, Murat Sertoğlu’nun kaleminden, İstanbul’da bir gazetede yayımlandı.

O, Fahri Akçakoca AKÇA idi.

Onun yazdığı kitapların tekrar basılmasını çok istiyordum. Özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin, hatıralarından çıkaracağı önemli dersler olmalıydı. Düşüncelerimi, haftada bir yazdığım Hizmet gazetesinde ifade etmeye, insanımızın ve ilgililerin dikkatlerini o büyük insana ve eserlerine çekmeye karar verdim. O zamanın valisine bir açık mektup yazdım. Fahri Akçakoca AKÇA’yı ve eserlerini tanıttıktan sonra isteğimi mealen şöyle arz ettim:

“-Bu büyük insanımızın anıtı, bir vefa örneği gösterilerek şehrimizin parkına dikilmiştir. Anıtın önüne kısaca tanıtan bir levha da koyulmuştur. Artık sıra eserlerinin kitaplaştırılarak insanımızın onu hizmetleriyle tanımasının zamanıdır. Yazdığı az sahifeli eserlerinin bir ciltte toplanarak, ayrıca hatıraları da bir ayrı ciltte kitaplaştırılarak okullara, çocuklarımıza ulaştırılması…”

Ne teşekkür eden oldu, ne de “Sana ne bu gibi işlerden?” diyerek ağzımın payını veren…

Duvardan ses geldi, valilikten gelmedi…

PAYLAŞMAK İÇİN:

Paylaş - Facebook Paylaş - Twitter

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile