BAKAN DEĞİŞİNCE

1992 yılıydı… Kültür Bakanlığı Yayımlar Dairesi Başkanlığından bana bir teklif yapıldı. Bakanlık, çocuklarımız için çizgi roman türünden kitaplar basacaktı. Benden de Nene Hatun, Alp Er Tonga destanı ile Millî Mücadele dönemi ile ilgili çizgi roman senaryoları hazırlamam isteniyordu. Sevindim… Nasıl sevinmeyeyim; Anadolu’da bir öğretmendim, çocuk kitapları yazarıydım. Projedeki Emine Işınsu, Nezihe Araz, Mustafa Necati Sepetçioğlu, Yağmur Tunalı, Mustafa Ruhi Şirin, Ali Akbaş, Dilaver Cebeci, Osman Oktay, Oyhan Hasan Bıldırki, Abdülkadir Hayber adlı yazarların arasına beni de dahil etmişlerdi. Çalışmaya koyuldum. Nene Hatun’un senaryosunu yazıp gönderdim. Diğerleri ile ilgili çalışmalara da devam ediyordum.

Bu arada hükümet değişikliği yaşandı, dolayısıyla Kültür Bakanı da değişmişti. Bir ulusal, çok satan bir gazetenin eki olan sanat dergisinde, “Metin Hakkı” adlı kişi (muhtemelen takma ad idi), “Tercihli Yazarlar” başlıklı bir yazı yazmıştı. Resimli Çocuk Kitapları Projesi aleyhinde yazmıştı. “Projede yer alan yazarların hiç birinin çocuk kitapları yazarı olmadığını” iddia ediyordu.

O dergiye bir yazı gönderdim. Gönderdiğim yazıyı aynen alıyorum:
 
“Sayın ………….
 
…….. Sanat Dergisi Yazı İşleri Müdürü

15 Mayıs 1992 tarihli derginizin 12 sayfasında, “Metin Hakkı”nın kaleminden “Tercihli Yazarlar” başlığı altında bir yazı yer almıştır. O yazıda, soyadım yanlış kullanılmakla birlikte tercihli yazar olarak benim de adıma yer verilmiştir. Ayrıca “hiçbirinin çocuk kitabı yazmamış olması” gibi bir itham yapılmıştır.

İtham edilen diğer yazarlar, araştırmadan, peşin hükümle yazılmış bu yazıya cevap verecekler midir bilmiyorum. Fakat ben, -sizlere kendimi ispatlamak mecburiyetinde olmamama rağmen- birkaç satır yazmak istiyorum. “Hiç çocuk kitabı yazmamış.” dediğiniz Hasan Kallimci’nin çocuk kitapları şunlardır.

*Almanya Burukluğu (MEB Öğretmen Yazarlar Serisi)

*Karınca Çocuklar (MEB Öğretmen Yazarlar Serisi)

*Çınar Ağacı (Kültür Bakanlığı, 2. baskısını yaptı)

*Türk İlleri Gezisi (ÜLKÜ-BİR Yayını)

*Mete Serisi (12 kitap)

“Metin Hakkı” yazısında ne derse desin Resimli Çocuk Klasikleri Türk çocukları için tarih ve kültürlerini tanımaları açısından büyük bir hizmet olmuştur. Benim üzüntüm; adı büyük bir gazetenin yayınladığı sanat dergisinde, kamplaşmanın ürünü bir yazıya yer verilmesidir. Böylesi yazılar ne sanat hayatımıza ne de ülkemize hayır getirmemiştir, getirmeyecektir de… Yunanistan ile, Rusya ile ve diğer devletlerle dostane münasebetlerin geliştirildiği bu zamanda, bu ülkenin insanına, yazarına, “tercihli, çağdışı, vb.” diye saldırmak neyin nesidir? Bu tür yazılarla mı, -Metin Hakkı’nın ifadesiyle- “yazın dünyasının güzelliklerine sürükleneceğiz?” Metin Hakkı gibi yazarlarla mı “Yaşama karşı duyarlılıklarımız gelişecek? Cevabi yazımın derginizde yer alacağını ümit eder saygılar sunarım.”

Şimdi aklınıza şu soru gelecek:

-Dergide yazınıza yer verildi mi?

Cevap veriyorum:

-Mahkeme kararı ile gönderilmeyen tekziplere -istisnaları dışında- yer verilmez. Basınımızda böyle bir alışkanlık vardır. Benim açıklamama da –mahkeme kararı olmadığı için- dergide yer verilmedi. Onlar büyük bir gazetenin, büyük bir sanat dergisindeki kişilerdi. Kendi dünya görüşlerine uymayanları ya yok farz edecek ya da karalayacaklardı…
 

PAYLAŞMAK İÇİN:

Paylaş - Facebook Paylaş - Twitter

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile