ÇİZGİ FİLM ÜRETME ÇALIŞMALARI

Çocuklarımız için hikâyeler, romanlar, şiirler ve masallar yazıyordum ancak çizgi film sahasına biraz uzak duruyordum. Çünkü bilmediğim bir konu idi.

Ankara’da, 1990’lı yılların başlarında Damla Animasyon adıyla bir çizgi film üretme şirketi kurulmuştu. Bu şirketin sahiplerinden Prof. Dr. İskender ÖKSÜZ, benden sağlık konusunda, ilköğretimin ilk dönem öğrencileri seviyesinde bir senaryo yazmamı istemiş ve bir örnek senaryo da göndermişti. Senaryo yazımı ile ilgili bir kitap alarak okudum. Örnek senaryoyu da incelemiştim. Aşılar konusunda bir senaryoyu, elimden geldiğince yazıp göndermiştim. Senaryom beğenilmişti ancak şirket ürettiği filmleri pazarlayamayınca, yeni üretime giremedi ve bir müddet sonra da kapandı.

Yıllar sonra -2009 yılı içinde- İstanbul’da faaliyette bulunan TMC adlı şirketten teklif geldi. Filmler ve dizi filmler üreten, müzik ve fotoğraf sanatı dalında da faaliyette olan bu şirket, benden yine sağlık konusunda çizgi film hikâyesi istiyordu. Hikâye ve ön senaryo üzerinde çalışmaya başladım. Sonunda; bir çocuk hikâyemin esas alındığı, mikroplarla savaşın konu edildiği, üç boyutlu, 20’şer dakikalık 13 bölümden oluşan bir seri ortaya çıktı. Pazarlanır duruma gelen bu seri, müşterisi olan televizyon kanallarını bekliyor.

Sonraki günlerde mikroplarla savaş konusuna devam ederek yine 20’şer dakikalık 13 bölümlük hikâye, senaryo daha oluşturduk ve yine üç boyutlu olarak üretim gerçekleştirildi. Böylece mikroplarla savaşın konu edildiği 26 bölümden oluşan çizgi film üretilmiş oldu.

Çalışmaya devam ettik. Sosyal sorumluluk konularının işlendiği yine her biri 20’şer dakika süreli, 26 bölümlük bir başka çizgi filmin hikâye ve ön senaryosunu yazarak şirkete gönderdim. Üç boyutlu olarak üretilecek bu konu üzerinde de şirkette çalışmalar devam ediyor.

Hikâyesinin ve senaryosunun yazılmasında katkıda bulunduğum çizgi filmlerin televizyon kanallarında yayımlanacağı zamanları heyecanla bekliyorum.

PAYLAŞMAK İÇİN:

Paylaş - Facebook Paylaş - Twitter

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile