KIRK BİR YIL SONRA

Bu yazıyı yazmaya başladığım tarihten tam 42 yıl önce o zamanlar Afyon’un merkez köyü iken sonraları Eskişehir’e bağlanan Gökçeyayla adındaki bir köyde görev yapmıştım. 1905 yılında Kafkasya’dan göçerek bu köye yerleşen, Kıpçak Türkçesiyle konuşan Karaçay Türkleri ile ilgili bir inceleme yapmıştım. El yazısı ile yazıp dosyaladığım bu çalışma, “Köy İncelemesi” adıyla arşivimde yıllarca bekledi. Birkaç yıl önce bilgisayarda dizgisini ve bazı düzeltmeler de yaptım. İnceleme, bir kitap olacak hacimde idi.Oğlum;

-Baba, bu çalışman da bir kitap olabilir, demişti.

-Bir köy incelemesini hangi yayınevi basar ki? cevabını vermiştim.

Ümidim yoktu... Kitap olarak yayımlanamayacağı için bazı Karaçay Türklerine internetten, onların okumaları ve faydalanmaları için gönderdim. Bu çalışmam, Karaçay Türkleri arasında ilgi görmeye başlamıştı.

Bu arada Ankara’da Avrasya Yazarlar Birliği kurulmuş, Bengü Yayıncılık adıyla bir yayınevi de kurarak Türk dünyasına hitap eden edebî eserler yayımlamaya başlamıştı. Karaçay Türklerini tanıtan bu eserin önemini bu yayınevi bilir ve kitaplaştırırdı. Derneğin Genel Başkanı Yakup Deliömeroğlu’na dosyayı gönderdim ve kitap olarak yayımlamalarını rica ettim.

-Senin inceleme Karaçay Türkleri arasında kıymete binmişti, dedi, baskıya verelim.

Teşekkür ettim. 1970 yılında yazmaya başlayıp 1971 yılı içinde tamamladığım köy incelemesi nihayet kitap olarak basılacaktı. Aylar geçiyor ve ben yeni eserimi sabırsızlıkla bekliyordum. 6 Nisan 2012 günü, bir kargo çalışanı, bir koli teslim etti. Açtığımda, “KARAÇAY TÜRKLERİNİN KÖYÜ GÖKÇEYAYLA” kitabım, yazarına sevimli sevimli bakıyordu.
 

PAYLAŞMAK İÇİN:

Paylaş - Facebook Paylaş - Twitter

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile