DENİZLİ VALİSİ SAYIN ŞÜKRÜ KOCATEPE’YE AÇIK MEKTUP

Sayın Şükrü Kocatepe,

Denizli Valisi;

Şehrimizin güvenliğinden eğitimine, sağlık işlerinden turizmine kadar pek çok hususta sorumlu kişisiniz. Bu kadar çok işle meşgul olurken sizi; okullarımızda edebiyat sohbetleri ve imza günlerinin “dersleri engelliyor ve disiplin sorunu yaratıyor” gerekçesiyle yasaklanması gibi bir işle meşgul etmek istemezdim. Bir emekli öğretmen ve ömrünü çocuklar, gençler ve yetişkinler için yazmaya adamış, bu yolda 130 eser, yerel/ulusal dergi ve gazetelerde yüzlerce yazı üretmiş bir yazar olarak, “okullarımızda edebiyat sohbetleri ve imza günlerinin tertiplenmesini” önemli bulduğum için bu açık mektubu yazıyorum.

2004 yılından bu yana Denizli genelindeki okullarda, her ders yılı başında verdiğim dilekçe ile edebiyat sohbeti ve imza günleri tertipliyordum; bugüne kadar; 130 okul, dernek ve salonda sohbetler yaptım, kitaplarımı imzaladım. Ne var ki; 2014-2015 ders yılı için verdiğim 09.09.2014 tarihli dilekçeme; 17.09.2015 tarih ve 3994864 sayılı yazı ile “edebiyat günleri ve imza günleri çocuklarımızı ders ortamından uzaklaştırdığı gibi disiplin sorunu da oluşturacağından” şeklinde ifadeyle ve -defalarca onay vermiş olan İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz imzasıyla- ret cevabı verildi. Aynı ifadeyle ilçe kaymakamlarına da yazılar gönderilmiştir. Mahmut Oğuz, “Sıkıntılar var, aşmaya çalışıyorum!” dediği için yedi ay bekledim; bir gelişme görmediğim için sonra 01.04.2015 tarihinde, Mahmut Oğuz’u, Millî Eğitim’e ters bu karar ve uygulaması dolayısıyla zatınıza şikâyet ettim. Dilekçemde özellikle “Ben bu vakitten sonra imza günleri ve edebiyat sohbetleri tertiplemek için müracaat etmeyeceğim! Bu eğitim-öğretime ters karardan ve uygulamadan dönün!” diye belirtmeme rağmen; 21.04.2015 tarih ve 4121 sayılı Vali Yardımcısı Ali Gergibozan imzalı yazıyla “dilekçe sahibinin talebiyle ilgili işlem yapılamamıştır” cevabıverildi.

 Onlarca yerel gazete ve web sitelerinde kınanan bu uygulamayla ilgili olarak Mahmut Oğuz; “Hasan Kallimci’ye izin verilirse bu koltuğu bırakırım!” diye konuşarak işi şahsileştirmeye götürmüştür. Oysa çocukların yazarla, kitapla buluşturulması, kişilerin, koltukların ve siyasetin çok üzerindedir ve önemlidir. Mahmut Oğuz, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ’a; resmi yazıdaki kendi ifadelerinin aksine; “Biz edebiyat sohbetlerini yasaklamıyoruz!” demiştir. Siz Sayın Valimizin başkanlığında yapılan, Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğünün 2014-2015 ders yılı çalışmalarının değerlendirme toplantısında “Edebiyat sohbetlerinin yasaklanması meselesi nedir?” diye sorulduğunda; “Biz edebiyat sohbetlerini yasaklamıyoruz, okullarda kitap satışını yasaklıyoruz. Yazar gitsin, kitaplarını İncilipınar Parkı’nda sergileyip satsın!” diye cevap verilmiştir. Bir yazar olarak bu uygulamayı; kitabı ve yazarı küçümseyen bu ifadeyi kabullenemiyorum.

“Paralelle mücadele çerçevesi içinde” sürdürülen ve bu doğrultuda yardımcı ders kitaplarının satışını yasaklayan genelgeler, Denizli’de keyfi bir uygulamayla edebî/kültürel eserlere, Hasan KALLİMCİ gibi paralelle uzaktan yakından hiç ilgisi olmayan yazarlara, şairlere ve eserlerine de uygulanmaktadır. Bu anlayışın son uygulamasında; Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin 27-28 Kasım 2015 tarihinde tertiplediği Yaren Şairler Şöleni için şehrimize davet ettiği Yavuz Bülent Bakiler, Semih Sergen, İlter Yeşilay, Nurullah Genç, vd. şairler okullara sohbete gitmişler fakat kitaplarını okullarda öğrencilere imzalayamamışlardır. Türkiye’nin ünlü şairleri çocuklarımızın yanına kadar getirilecek, isteyenler onun imzalı kitaplarına sahip olamayacaklar! Anlaşılacak gibi değildir.

Bugüne gelindiğinde; sözle, “edebiyat sohbetlerine” izin veriliyor denilse de resmiyette – hem şahsıma hem Şair Yazar Öğretmen Fahrettin Koyuncu’ya gönderilen- resmî yazılardaki “edebiyat günleri ve imza günleri çocuklarımızı ders ortamından uzaklaştırdığı gibi disiplin sorunu da oluşturacağından” ifadesi geçerlidir.

Türkiye’de kitap okuma kampanyaları, yazar ve şairleri öğrencilerle buluşturma kampanyaları tertiplenirken, Millî Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI, Bakanlık sitesinde, “Yazarlar okullara sık sık gidin!” diye beyanat verirken… Denizli’de İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’un yaptığı bu uygulama, Türk Edebiyatı için yüz karasıdır ve şehrimiz Denizli’nin yükselen adını / namını lekelemektedir.

Sayın Valim, ilçeleri ve köyleri göz önüne alırsak, hangi köy veya ilçemizden anne veya baba, çocuklarının elinden tutarak kitapçıya götürür ve ona beğendiği kitapları alır; şehir merkezinde bile böyle bir davranışı kaç anne-baba yapar? Yazar ve şairlerin okullara kitapları ile sokulması engellenince, çocuklarımızın yaşadığı -resimde görülen- “okullarda kitap bayramlarına” engel olunmuş; çocuklarımız, yazarlar / şairler ve onların eserleriyle buluşmalarının getireceği sayısız faydalardan mahrum bırakılmıştır.

Sayın Valim! “Ikra” emrine de ters düşen, “Edebiyat günleri ve imza günleri tertiplenmesi dersleri engelliyor ve disiplin sorunu yaratıyor” anlayışı doğrultusunda şehrimizde inatla sürdürülen –eğitim öğretime aykırı- uygulamayı kaldırmanızı arz ediyorum.

Kamuoyu önünde size söz veriyorum; Mahmut Oğuz’un koltuğundan olmaması için Denizli okullarında edebiyat sohbeti ve imza günü tertiplemek isteğiyle dilekçe vermeyeceğim. Yeter ki Denizli’de eğitim öğretimin yüz karası olan bu uygulama kaldırılsın.

Hürmetlerimle.

DENİZLİ VALİSİ SAYIN ŞÜKRÜ KOCATEPE’YE AÇIK MEKTUP

 

Denizli’deki okullarımızda öğrenciler bu tür kitap ve okuma bayramlarını yaşayamıyor.

PAYLAŞMAK İÇİN:

Paylaş - Facebook Paylaş - Twitter

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile